آشنایی با سنگ ماه تولد – خواص و ویژگی های سنگ های ماه تولد

هنر معرق یکی از رشتههای پر پیشینه صنایعدستی ایران که نسبت به سایر صنایع مانند خاتمو منبت قدمت بیشتری دارد. معرق یعنی دمیدن روح آدمی در نفس چوب، به این معنی که انسان خود را در چوب پیدا کند و حرفش را به وسیله صدای برش چوب و فکرش را با نقش چوب بیان کند. زمردها دارای رنگ سبز غنی و بهصورت بلورهایی تا وزن 100 قیراط وجود دارند که پاکی آنها اغلب با زمردهای معروف کلمبیا رقابت می کند. ۶- برای اینکه مجددا پوست پاشنه پا ضخیم نشود، بهتر است هر بار که میخواهید جوراب به پا کنید، ابتدا پاها را خشک کنید و سعی کنید آنها را در معرض هوای سرد قرار ندهید.

ابتدا طرح مورد نظر را که روی کاغذ ترسیم یا چاپ کردهاند، بروی صفحات تخته سه لایی میچسبانند و سپس تابلو را رنگ بندی میکنند. در قرن هشتم هجری هنرمنان معرق کار به مراتب از هنرمندان عهد سلجوقی جلو افتادند، دراین قرن موفق شدند بر ظرافت آثار کاشی معرق بیافزایند و لطیفترین و زیباترین اشکال بنایی و هندسی را در مجموعهای از رنگهای زیبا و براق که بیشتر در فنون و صنایع شرقی به خصوص ایرانی دیده میشود، نمایش دهند. اکسپرسیونیسم : Expressionism اکسپر سیونیسم شیوهای نوین از بیان تجسمی است که در آن هنرمند برای القای هیجانات شدید خود از رنگهای تند و کژتابی و خطوط زمخت بهره میگیرد.

در این مرحله که تمامی چوبها،صدفها، خاتمها و فلزات به کار رفته از زیر پلی استر بیرون میآیند، کار ساب تا رسیدن به نازکترین حد ادامه مییابد و نقاطی از تابلو که چوب ندارند نیز با پلی استر پر شده و تمامی نقاط هم سطح میشوند، همچنین نقاطی مثل سیاهی چشم و بعضی طرحهایی که قبلاً از داخل چوبهایرنگی بریده شده و خالی ماندهآند سیاه رنگ شده و شکل حقیقی خود را پیدا میکنند. صفاخواه با اشاره به اینکه قالیبافان استان سمنان از نقش و طرح سایر مناطق مانند تبریز، مشهد ، اصفهان ، نائین ، کاشان ، یزد و کرمان استفاده میکنند، افزود: در زمینه بعضی از قالیها گلهای اسلیمی ، شکوفهها ، غنچهها و برگهای گوناگون با شاخههای ظریف و در بعضی دیگر از طرحهای شاه عباسی ، افشان ، ترنجی ، خوشه ، برگ فرنگی ، درختی ، شکارگاه و …

شنیده ها و گزارشاتی از تولید سنگ گرانبها و ارزشمند کوارتز دو رنگ در همان سال ها از مناطقی در کشور برزیل، بولیوی و اروگوئه رسید که از آنجایی که به معدن خاصی در استخراج آنها اشاره نشده بود، بعضی تصور کردند که ممکن است این گونه آمیترین ها مصنوعی یا نوع آمیتیست های بهسازی شده باشند و یا اینکه به صورت غیر قانونی استخراج می شوند. آب فراوان به سلول ها اجازه بازسازی می دهد که دفع فلزات سنگین را تسهیل می کند.

ضمناً آبلیمو میتواند به از بین بردن سنگ صفرا نیز کمک کند. خرید این تسبیح ها در ایران بین ۲۵۰۰۰-۷۵۰۰۰ تومان در کشورهای عربی ۱۰۰- ۲۵۰دالر میباشد. صفاخواه افزود: از سال هزار و سیصد و پنجاه و شش که تعدادی از هنرمندان استان سمنان برای ادامه تحصیل در این زمینه به پایتخت نقل مکان کردند، ساخت ساز به طور حرفهای در این استان آغاز شد و هم اکنون کارگاه ها و آموزشگاهایی در زمینه ساز سازی در استان سمنان فعال است.

در آغاز قرن بیستم، نهضت بزرگی بر ضد رئالیسم و امپرسیونیسم پا گرفت که آرامآرام مکتب “اکسپرسیونیسم” از دل آن بیرون آمد. نبود توجه به بازاریابیهای خارجی از سوی ارگانهای مسئول و نبود بازار فروش داخلی و همچنین هجوم تابلوهای بدلی که در بخش اعظم آنها به جای چوب از نقاشی استفاده شده، سبب میشوند که بیشتر علاقمندان به این هنر فقط برای دل خود کار کنند. دمای آنها میتواند تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد باشد. برای از بین بردن موهای زائد به وسیله سنگ پا باید سنگ را به صورت دورانی روی پوست بکشید تا موها را از بین ببرید.

در حال حاضر سن ابتلا به سنگ کلیه پایین و معمولاً بین 20 تا 50 سال است و سبک زندگی مدرن بدان معنی است که زنان و مردان در معرض خطر مشابهی قرار دارند. علت استفاده از چسب مشکی آن است که پس از پایان مراحل پلی استر کاری، در صورت بالا آمدن چسب از شیارهای بین چوبها، دیده نشود. خواجه عبیداللّه احرار اولین شیخ نقشبندیه بود که مرکزی برای تعلیم وتربیت مریدان بنیان نهاد. این منطقه در ادوار گذشته ، دارای استادان زبردست قالیباف و طراح نقش قالی بود و قالیها و قالیچه های نفیسی از دارهای آنها به عمل میآمد اما امروزه به دلیل ورود فرشهای ماشینی به بازار و نداشتن صرفه اقتصادی و همچنین نبود پشتوانه نیروی کاری و طراح قالی و نیز به دلیل کهولت تدریجی استادان و کارگران قالیباف، این رشته دچار رکود شده است .

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان سابقه ساخت ساز در استان سمنان را محدود به ساخت نی چوپانی به علت عشایری بودن مناطقی از استان و تنبکهای حلبی برای مراسم آیینی و خانوادگی عنوان کرد و گفت:این در حالی است که هنرمندان این استان، طی سه دهه گذشته رشته ساز سازی را فعال کردهاند. استناد به آثار منبت کاری به جای مانده در دوره اسلامی همانند منبت روی صندوقچه مقابر امامزاده تاج الدین پرور و امامزاده محمد بسطام و همچنین درهای مسجد جامع سمنان ، مجموعه بایزید بسطامی و امامزاده شیخ (سوسن عطا) شهمیرزاد و منابر مساجد ، ستونها و درهای کاخها و خانه های قدیم و غیره که از گذشته به جای مانده، دلیل خوبی بر وجود این هنر در زمانهای مختلف است.

سنگ مرمر در تیپ های مختلفی همانند ماسه سنگ، ترکیبی، و مرمر سفید وجود دارد. در واقع ويژگي اين نوع ذخاير تالك، وجود كلريت بعنوان عمده كاني (پاراژنز) همانند تالك ميباشد. سمنان و دامغان از مراکز عمده قلمکار در استان سمنان بودند اما پس از راه اندازی اولین کارخانه ریسندگی در سمنان، این رشته که در این شهر به چیتگری معروف بوده منسوخ شد ، ولی هم اکنون هنرمندان دامغانی همچنان به آموزش این رشته مشغول هستند. عمده چوبهای مورد استفاده در سازسازی نیز گردو، توت ، چنار و … چوبهای رنگی که بسته به اندازه تابلو انواع متفاوتی دارد کارهای نهایی مثل بریدن خطوط روی آنها انجام شده، با استفاده از چسب چوب مشکی روی صفحه چوبی که زیر کار نامیده میشود در کنار یکدیگر چسبانده میشوند.

به این معنا که حرکت زندگی در امتداد برش چوبها و جمع آوری غمها و شادیها و در کنار هم قرار دادن تمام آنها برای به وجود آمدن یک احساس. معرق بر روی چوب از هنرهایی است که در آن هنرمند با استفاده از تفاوت رنگ چوبها نقش ماندگار بر صفحه چوبی میزند به گونهای که اتحاد چوبها نمایش رنگها را به منصه ظهور میرساند. با توجه به این بی تدبیریها، امروز بسیاری از معرق کاران، درختان و چوبها را نمیشناسند و در برخی تابلوهای معرق به دلیل اینکه زنده بودن چوب در نظر گرفته نمیشود، تابلوها بی روح بوده و مخاطب را جذب نمیکنند.

واژهٔ اکسپرسیونیسم برای اولین بار در تعریف برخی از نقاشیهای «اگوست اروه » به کار رفته است. هنر قلمکار یا چیتگری در واقع نوعی کار چاپ و طرح اندازی بر روی پارچههای پنبهای مثل کرباس است. این کار سنگ کیسه صفرا را درمان نمی کند، اما می تواند بر روی هر گونه علائم و درد تأثیر تسکین دهنده داشته باشد. پس از رنگ بندی و کد گذاری، هر قسمت از طرح را با ارههای نازک موسوم به اره مویی از طرحهای اصلی جدا کرده و قطعات حاصله را با میخهای کوچک که به میخ سایه معروفند روی چوبهای رنگی محکم میکنیم.

این نژاد از مهره مار که از مارهای آبی و کوچک بدست می آید که به مهره آبی نیز معروف هستند. این سنگ که ابتدا یاقوت بسیار سفید و نورانى بود، بر اثر تماس کفّار و مشرکین با آن و معصیت گناهکاران، رنگ آن تغییر پیدا کرد و سیاه شد. زادگاه این هنر، هند است و در ابتدا تلفیقی از چوب و فلز بوده است اما بعد از آنکه به ایران راه یافت به کمک ذوق معرق سازان ایرانی به جای یک نوع چوب از چوبهای مختلف در تولید آن استفاده شد. وی با اشاره به اینکه کاشی هفت رنگ یا کاشی الوان و لعاب دار نیز از جمله هنرهایی است که توسط هنرمندان این استان تولید و به سایر استانها ارائه می شود، گفت: هنرمندان استان سمنان به واسطه ذوق خود توانستهاند نوعی از کاشیکاری منحصر به فرد و منبعث از هنرهای اسلامی با نقوش هندسی ، اسلیمی و ترکیبی و نقش برجسته به وجود آورند.

اگر چه در بافت گلیم به طور معمول از نخ پنبهای به عنوان تار و از نخ پشمی الوان به عنوان پود استفاده میشود ، ولی در برخی از مناطق استان مانند روستای نردین از توابع کالپوش و برخی از روستاهای گرمسار از نخ پشمی ، هم به عنوان تار و هم برای پود بهره میگیرند و بیشتر این تولیدات نیز با رنگهای گیاهی است. این رشته در حال حاضر در روستاهای شمالی و کویری استان سمنان رواج دارد. با توجه به سابقه چندین ساله در رشته معرق کاری، آیا با مشکلاتی مواجه بودهاید؟ یکی از مشکلاتی که بر سر راه این هنر قرار دارد، نبود استقبال عمومی از ان به دلیل گران بودن تابلوهای اصل و بالا بودن هزینه تمام شده است.

جراحی فوندوپلیکیشن (Fundoplication): روش دیگری که طی آن فوندوس (بخشی از معده که نزدیک مری است) به دو قسمت انتهایی مری پیچیده و بخیه میشود. تنوع در طراحی و رنگ در این هنر از دلایل توجه جوانان به این رشته صنایع دستی است. من هنر معرق را از کودکی و در کنار پدرم استاد محمد فردوست آموختم و در حال حاضر بیش از 20 سال است که در این رشته هنری فعالیت میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید