از سنگ اورانیم تا بمب اتم

یک رژیم غذایی مروج سلامت کیسه صفرا داشته باشید و برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری کیسه صفرا هستند ضروری می باشد. چه کسانی دچار سنگ های صفرا میشوند؟ از جمله نرم ترین سنگ طبیعت به شمار می رود که درجه سختی این سنگ یک می باشد، گل سرشوی و تباشیر طبیعی نوعی از این سنگ می باشد و همچنین تالک با رنگ های بیشتر سفید، زرد، قهوه ای، سبز و آبی در طبیعت پیدا می شود. به همین دلیل نمی توان زیبایی و کیفیت سنگ طبیعی را با سنگ های مصنوعی مقایسه کرد.

علاوه بر این موارد سنگ صفرا در افرادی که یکی از اعضای درجه یک خانواده آنها دچار این مشکل بودند بیشتر دیده میشود. در وزن سالم و ثابت باقی بمانید؛ و از کاهش وزن سریع یا رژیمهایی که نمیشناسید، پرهیز کنید. کاهش وزن و افزایش وزن پی در پی، میتواند مشکل ساز باشد. داروهایی که کمک به کاهش کلسترول شما میکنند، با اختلالات کیسه صفرا مرتبط هستند؛ چون آنها میتوانند باعث افزایش میزان کلسترول در صفرای شما شوند. نتایج پژوهشهای آمریکایی نشان میدهند خطر ابتلا به سنگ کیسهی صفرا در بین خانمهایی که میزان ویتامین C خونشان بالاست به میزان 13 درصد کمتر است.

سنگ کیسه صفرا در واقع سنگ نیست بلکه ماده ای جامد است که در کیسه صفرا تشکیل می شود. این سنگها در واقع از بیلی روبین تشکیل شده اند. کیسه صفرا ارگانی کوچک است که در قسمت تحتانی کبد واقع شده است. چنانچه دردی در قسمت فوقانی سمت راست شکم داشته باشید، میتوانید به وجود مشکلات کیسه صفرا شک کنید. بیلی روبین از تجزیه گلبولهای قرمز قدیمی خون به وجود می آید. اما گاهی اوقات آسیب های کبدی و برخی اختلالات خونی باعث تولید بیش از اندازه بیلی روبین توسط کبد میشوند.

این دارو با دوز 600 میلیگرم روزانه در سنگهای کلسترولی (غیر اوپاک و قطر کمتر از 10 میلیمتر) به شرط فانکشن داشتن کیسه صفرا و طی 12-6 ماه در 50 درصد از بیماران اثر کرده و سنگ حل میشود و در بیماران با علل غیر موقتی، با دوز کم برای تمام عمر ادامه مییابد. هنگامی که بدن شما برای مدتی طولانی بدون غذا می ماند، کبد شما کلسترول اضافی را به صفرا می رساند، که می تواند باعث سنگ های صفراوی شود.

کیسه صفرا یک عضو گلابی شکل است که در سمت راست و بالای شکم زیر لوب راست کبد قرار گرفته است این عضو در بدن نقش مهمی را ایفا می کند که اختلال در کار آن باعث تشکیل سنگ در کیسه صفرا و به وجود آمدن مشکلاتی برای افراد شده که در مواقعی نیز برای درمان حتما نیاز به انجام دخالت جراحی جود دارد. در این افراد انقباضات کیسه صفرا کاهش یافته و مایع صفراوی به خوبی تخلیه نمی شود بنابراین احتمال ایجاد سنگ های صفراوی در آنها بالا می رود. بنابراین در صورت عدم تخلیه مناسب کیسه صفرا سنگهای صفراوی تشکیل می شوند.

محققان اعتقاد دارند که استروژن، در تشکیل سنگهای کیسه صفرا نقش دارد. اما افرادی با شرایط خاص مثل افرادی که مبتلا به سیروز ها و یا بیماری سلولهای داسی شکل هستند، بیشتر احتمال دارد دچار انواع دیگری از سنگها به نام “سنگهای رنگدانه ای” شوند. به عقیدهی این محققان پسیلیوم ترشح صفرا از طریق کیسهی صفرا را افزایش میدهد و به این ترتیب از انباشتگی و تشکیل سنگها پیشگیری میکند. طلسم شرف شمس سنگ عقیق زرد رنگ نمی باشد در حقیقت طلسم شرف الشمس دعایی منسوب به امیرالمومنین علی (علیه السلام) می باشد که در برخی از کتب شیعیان آورده شده است و شامل نقوشی به عنوان حرز شرف الشمس یا طلسم شرف الشمس می باشد که این اَشکال را امیر المومنین (علیه السلام) در میان راه و زمانی که قصد عزیمت به جهاد را داشتند بر روی یک سنگ حکاکی نمودند و سپس با اشاره به این اشکال فرمودند که این رموز از اسرار فتح و ظفر ما در جنگ می باشد.

اگر دچار سنگ کلیه هستید و میخواهید برای درمان آن به دکتر متخصص اورولوژی و مجاری ادراری مراجعه کنید، میتوانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. پزشک معمولا رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول را توصیه می کند تا به درمان لجن صفراوی کمک کند و در افرادی که می خواهند از خطر پیشگیری کنند نیز این توصیه داده می شود. همهی چربیها احتمال انقباضهای کیسهی صفرا را بالا میبرند اما چربیهای اشباع شده که چربی خون را بالا میبرند خطر بروز سنگ کیسهی صفرا را چندبرابر میکنند. زمانی که تودههای صفرا با هم جمع شده و تشکیل جرمهای جامد را میدهند، به آن سنگ کیسه صفرا میگویند.

در هندوستان مراکزی وجود دارد که کار اصلی آنها جمع آوری مهره مار بصورت طبیعی می باشد و این مراکز بیشتر در جزایر اطراف این کشور (جزیره گوا) هستند. این نوع سنگ در سراسر دنیا وجود دارد و کریستال های توانایی شکل گرفتن در اندازه هیا بزرگ چند متری و وزن بالای صد کیلوگرمی را دارا هستند. برخی از مواد شیمیایی موجود در کیسه صفرا می توانند به یک سنگ بزرگ یا چند سنگ کوچک تبدیل شوند. شما ممکن است دارای یک سنگ صفراوی و یا چند تا از آنها باشید. الماس سختترین ماده طبیعی است که روی کره زمین است و به دلیل سختی و سطح بالای پراکندگی و انتشار نور قرنهاست که یک سنگ جواهر باارزش به شمار میرود.

بهتر است براى درمان از سنگ نتراشيده الماس استفاده شود و پس از ھر بار استفاده بايد آن را زير آب شسته و زمان كوتاھى (حدود ۱۵ دقیقه) در زير نور خورشيد قرار داد. سنگ قیمتی نامی است که به یک قطعه ماده معدنی ( سنگ یا مواد ارگانیک )داده شده است که پس از برش و جلا دادن ، به جواهرات یا اکسسوری تبدیل می شود. اگر فردی در خانواده شما سنگ کیسه صفرا داشته باشد، پس شانس شما نیز برای داشتن آن بالا می رود. یکی از مهمترین فاکتورها در ابتلا به سنگ کیسه صفرا چاقی است.

دور از حقیقت نیست، اگر گفته شود که در دل هر دره زیبایش ده ها ” کشمییر” دست حیرت برلب نهاده اند و در حسرت زیبایی و شادابی اش انگشت برلب نهاده اند. از هیچ وعدهی غذایی صرفنظر نکنید چون میتواند باعث ایجاد تغییراتی در تعادل بین کلسترول و املاح صفراوی شود. کاهش وزن سریع و زیاد یکی از عوامل رایج ابتلا به سنگ کیسهی صفرا میشود. شایع ترین علت بیماری در کیسه صفرا، سنگ کیسه صفرا است.

دیدگاهتان را بنویسید