تالک – مشخصات كلي و کاربردها

اگر اورانیوم به بدن وارد شود ممکن است موجب سرطان شده یا به کلیه ها آسیب برساند. ریسک اصلی قرار گرفتن در معرض اورانیوم خنثی مسمومیت شیمیایی بوسیلهٔ اکسید اورانیوم است نه رادیواکتیویتهٔ آن. مورد مشترک در میان همهی نهشتههای طبیعی اورانیوم این است که این عنصر از یک سنگ منبع دارای مقادیر اندک اورانیوم شسته میشود و با غلظت بالا در یک سنگ میزبان نهشته میشود. این سنگ مخصوص ماه آبان معمولا به رنگ سیاه دیده میشود اما در رنگ های قرمز،قهوه ای ،خاکستری، سبز (کمیاب)، تیره همراه با تکه های سفید (برف مانند) و حتی بی رنگ یا شیشه ای هم قابل مشاهده هستند ولی بسیار نادر و کمیاب میباشند.

این سنگ از مقاومت نسبتا خوبی برخوردار است و جهت استفاده برای كف و پله سنگ بسیار مناسبی است . این نوع درمان شایع و همگانی نیست و تنها زمانی استفاده می شود که سنگ های صفراوی خیلی کمی وجود دارند. امروزه الماس های قرمز از معدن Argyle استرالیا بدست می آید و برلیان های نارنجی رنگ خالص، احتمالا نادرترین رنگی است که تاکنون یافت شده است. دیبِرز ککارتلی از شرکتهای معتبر در زمینه استخراج، فرآوری و تجارت الماس خام و تراش خورده آن در دنیاست که مالک این معدن می باشد. این سنگ به دلیل تخلخل زیاد ، دارای خاصیت عایق حرارتی و صوتی است.

غالبا زمرد شفاف و سنگ یشم مات است. 2. بازانیت ( Basanite ) : نوع سیاه و دانه ریز یشم سبز است که در کارولینای شمالی یافت می شود. شرح خواص سایر سنگ ها نظیر یشم ، آمیتیست و یاقوت سرخ در قسمت های قبل به صورت کامل آمده است . این سنگ به رنگ های مختلفی در طبیعت یافت می شود ولی معروف ترین رنگ های آن به رنگ شیری و سفید می باشد و معتقدند این سنگ هدیه از طرف ماه می باشد. این مناطق بازالتی و تیرهرنگ کره ماه به نام دریاوارهای ماه شناخته میشوند. ∗ نوعی گدازه بازالتی است که سطحی نرم، موجدار و زبانهدار و ریسمانی دارد.

در زیر بیشتر سطح ماه، گدازههای بازالتی در جریاناند. البته این نباید روی قیمت تاثیر گذار باشد و کارخانه فرآوری سنگ باید برای بالا بردن عمر سنگ و کیفیت آن از، بهترین نوع آن برای پرکردن سطح سوراخ های سنگ استفاده کند. مثلا اگر از سنگها روی انگشت خود استفاده میکنید، توجه کنید که سنگ طوری روی انگشتر تعبیه شده باشد که پوست شما را مستقیما لمس کند. در این بافت بلورهای گزنومورف کوارتز بصورت منفرد و یا مجتمع فصای بین بلورهای اتومورف را پر کردهاست. زمان نخستین برش این نگین هنوز ناشناخته است اما پس از سال ۱۷۹۱ از الماس آبی فرانسوی مجددا برش دادهشده و برش نهایی آن به وسیله هری وینستون در بین سالهای ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۸ داده شد.

البته با مبالغی کمتر از این نیز می توان این گوهر را خریدار نمود. سریلانکا به عنوان “جزیره سنگهای قیمتی” شهرت دارد و به خاطر داشتن سنگ های سرخ با رنگی جذاب و ملایم بسیار مشهور است. شاید توقع نداشته باشید که در طبقه بندی سنگ ها نامی از شیشه آورده شود اما باید توجه داشته باشید که شیشه به عنوان جایگزین و مشابه جواهرات بسیار استفاده می شود. این خمش درجه سختی سنگ لوح را نشان می دهد . این سنگها رنگی شبیه رنگ پوست مار؛ یعنی سبز خالخال دارند ولی از دیدگاه علم زمینشناسی، افیولیت به مجموعهای از سنگهای لایهلایه با توالی خاص میگویند.

هر کره از طبقات متحدالمرکز و متناوب کانیهای تیره و روشن تشکیل شده به نحوی که کانیهای روشن در امتداد شعاعها کره و کانیهای تیره موازه با سطح کره رشد کردهاند. به لطف میکروسکوپ اپتیکال همراه با طیف سنج رامان ، منبع اندازهگیری در نقاط مختلف سطح نمونه متمرکز شده و طیفی مانند آنچه در شکل 5 بالا میبینید گزارش و انجام شده است. عامهٔ مردم، اغلب کالدرا را با دهانههای آتشفشانی اشتباه میکنند. يک طبقه بندي کامل، طبقه بندي است که هر دو مورد را شامل شود.

واژه گرانیت آن طور كه بوسیله معدنكاران و در تجارت استفاده می شود شامل كلیه سنگهای آذرین و گنایش می گردد كه این موضوع در ایران به صورت عامیانه حتی انواع ماسه سنگها و سرپانتین را هم شامل می شود . همانطور که گفته شد چنانچه استفاده از مرمریتها در فضای خارجی مد نظر است باید دو شرط استفاده از آنها در فضای خارجی رعایت شود.سنگ مرمریت در انواع رنگهای کرم , مشکی , سفید , طوسی , قرمز و دیگر رنگها وجود دارد. توپاز قهوه ای : توپاز در انواع رنگهای قهوه ای نیز وجود دارد . كربنات آهن جزء نامطلوبی به شمار می رود زیرا در صورت قرار گرفتن در معرض شرایط جوی به لیمونیت تغییر می یابد و باعث تغییر رنگ سنگ لوح از سبز به قهوه ای مایل به خاكستری می گردد .

سنگهای صفراوی که از کلسترول تشکیل شدهاند، دارای رنگی مایل به سبز هستند. تنوع رنگی آن بالا است و رنگ سبز آن از همه مشهورتر است. اتصال غیر عادی بین حالب و کلیه (اتصال میزنای و لگنچه) می تواند سبب تورم کلیه و در نهایت توقف عملکرد آن شود. در بافت دلریتی انترسرتال فضاهای بین پلاژیوکلازها را پیروکسن یا الیوین پر میکند. این نکته را در زمان استفاده از سنگ پا به یاد داشته باشید که در زمان استفاده از این پوکه معدنی حتما پوست و سنگ پا را خیس و مرطوب نگه دارید. تمام این بلورها تشکیل اجتماعات کروی به قطر یک تا چند میلیمتر میدهند.

بطوری که اندازه آنها بین چند سانتیمتر تا چند دسیمتر متغیر است. تخلخل این سنگ نسبتا كم و بین ۳/۰ تا ۲/۱ درصد است . به گونهای که بافت و رسوبات اولیه رسوبی سنگ کربنات (پروتولیت) معمولاً تغییر یافته یا از بین رفته است. سنگ پا چه کاربردی دارد؟ اگر چه طبقه بندي براساس رنگ و بافت به نظر کامل مي آيد اما داراي خطاهاي بسيار زيادي است. اگرچه ممكن است از نظر دانه ها متفاوت باشند . این خاصیت در سنگهای لوح متفاوت است . اکثرمعادن این منرالها در ولایتهای پنجشیر، بدخشان نورستان و قسمتهایى از هندوکش مرکزی وجود دارد.

یك نوع سنگ دگرگونی است كه از دگرگونی آرژیلیت و شیل و در موارد خاصی از سنگهای آذرین خیلی ریزدانه نظیر توفها به وجود آمده است . مهمترین كاربرد سنگ لوح ، پوشش سقفهای شیبدار است . روی همین دلیل معادن فلوریت از فشار وحرارت پارچه ها ساخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ماده معدنی تالک کافی است بر روی دکمه « تالک را بیشتر بشناسیم» که هم در بالا و هم در پایین همین صفحه قرارگرفته است، کلیک کنید. کمبود کلسیم را جبران میکند. در این بافت اندازه دانهها از بافت آپلیتی تا بافت کریپتو کریستال (نامرئی بلور) تغییر میکند.

دیدگاهتان را بنویسید