سنگ اورانیوم: تعریف، تشکیل، کانیها و مکان یافت – آئرولیت

سولفات اورانیوم که ماده ای بی بود با رنگ زرد لیمویی است. فرمول آن نامعلوم و بی ثبات است. یشم یا جید (Jade) از کلمه اسپانیولی (Piedra de jade) به معنی افسردگی گرفته شده است. بنای مقدس امامزاده یا به گویش دوسیرانیها “پیر” جای بررسی دقیق و واکاوی بیشتر دارد. پلیس و سازمانهای امنیت ملی مختلف در آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی حداقل شانزده واقعه از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۵ از حمل و نقل اورانیوم و پلوتونیوم قاچاق و قابل استفاده برای بمب پیدا کردهاند، که منبع بیشتر آنها کشوری از شوروی سابق بودهاست. ذخایر اورانیوم با سنگ میزبان شیل بیشتر با سن پالئوزوئیک می باشند در صورتیکه ذخایر اورانیوم با سنگ میزبان ماسه سنگی بیشتر متعلق به مزوزوئیک – سنوزوئیک هستند.

در ابتدای کشف اورانیوم این باور رایج بود که این عنصر بسیار کمیاب است اما بعد از گذشت یک دهه، معادن بزرگی از اورانیوم در نقاط مختلف جهان پیدا شد. اورانیوم ماده خام اصلی موردنیاز برای تولید انرژی هسته ای می باشد که ازطریق استخراج معادن به روشهای زیرزمینی وروباز است.اگرچه این عنصر بطور طبیعی در سرتاسر جهان یافت می شود تنها حجم کوچک از ان بصورت متراکم در معادن موجود است.

برای بدست آوردن بالاترین بازدهی در فرایند زنجیره ای شکافت هسته باید از اورانیوم ۲۳۵ استفاده کرد که هسته آن به سادگی شکافته میشود. کشف اورانیوم در سنگهای معدن اورانینیت در سال ۱۷۸۹ به مارتین هاینریش کلاپروت نسبت داده میشود، فردی که نام این عنصر را از نام سیاره اورانوس که در آن زمان به تازگی کشف شده بود، انتخاب کرد. سنگ در برگیرندۀ آن تراکیت معادل دانه ریز ولکانیکی و نیمه عمق سینیت میباشد که از نظر ترکیب کیماوی، از انواع غنی از کوارتز تا انواع غنی از فلدسپاتوئید تغییر مییابد. درجه سختی این سنگ، بین ۶.۵ تا ۷ میباشد.

مرحله استقرار پوسته های قاره ای و اتمسفر بدون اکسیژن: در اواخر آرکئن (7/2 تا 8/2 میلیارد سال) نخستین توده های گرانیتی شکل گرفته اند. ویژگی های مهم محدوده زمانی 2/2 تا 8/2 میلیارد سال عبارتند از: نفوذ توده های گرانیتی، افزایش ضخامت پوسته های قاره ای و تشکیل حوزه های رسوبی درون قاره ای. مواد زایدی که در چنین نیروگاه هایی حاصل می ایند(زباله های اتمی) تشعشعات خطر ناکی دارند وگیاهان وجانوران را ازبین می برند زیرا بر مواد وواکنش درون سلول،اثرات مخربی دارند.فعالیت اینگونه موادتاهزارها سال متوقف نمی شوندوهنوز جای امنی برای انباشته کردن انها نمی شناسیم.

آنچه که پس از جدا سازی اورانیوم ۲۳۵ باقی میماند به نام اورانیوم خالی یا فقیر شده شناخته میشود که اساسا از اورانیوم ۲۳۸ تشکیل یافته است. حقیر نیز پس از تدارکات لازم همراه با چهل نفر از توابع و سربازان خود به سوی باکو حرکت کردیم. آنگاه پس از دیدار از قصبههای بهستان و چورس (در نخجوان) و سپس قره چبوغ، مللی روان، اوشارلی و شورکلی و بعد سیف الدین وارد حوالی و شهر روان (ایروان) شدیم. آنگاه سیصد مرد قویهیکل اسبسوار و «یساول آقاسی» (رییس نگهبانان) را با من همراه کرده به او فرمود: «ای یساول آقاسی، برادر من اولیاء آقا را از همان راههای آبادانی که قیصر روی زمین، مراد خان چهارم (عثمانی) از ایروان به تبریز آمده بود، راهنما شو و کاروان او را به نحو احسن نگهبان باش.» آنگاه روبوسی و خداحافظی کردیم.

ایروان چندین بار مرکز چندین خاننشین و مقر بیگلر بیگی شدهاست. این شهر نخستین تختگاه (مرکز) آذربایجان است که هوشنگ شاه در ایام قدیم ساختهاست (۱۶). آقای مجددی گفتهاست که هیچ گروه مسلحی در اختیار ندارد و حلقاتی در حکومت، در وزارت داخله و برخی نهادهای دیگر از فرمانده عبدالملک حمایت میکنند و او در این زمینه اسناد دارد. 25- سنگ کوارتز می تواند اثرات بد کارما را از بین ببرد. طول بلورهای شناسائی شده بین 30-15 سانتیمتر و قطر آنها در حدود 20-5 سانتیمتر است.

4. کرندوم 4-1. استان خراسان رضوی در گزارش نمونه­های کانی سنگین مطالعات اکتشافات ژئوشیمیائی ورقه مشهد، سه نمونه از محدوده کته شمشیر دارای کرندوم بوده است. مهم ترین نوع این کانی به رنگ سبز تیره است و «یشم اسفناجی» یا «یشم چینی» خوانده می شود. در حجاری یا قطعات زینتی ، همانند تراش مجسمه ها و غیره از آن استفاده می کنند. تصویر وسط یک مجسمه بودا از نفریت سیاه و در سمت راست گردنبند از دانه های نفریت با رنگ های مختلف در فروشگاه محلی نزدیک معدن را به نمایش گذاشته است. از اولین رآکتورهای انرژی هسته ای، همچنین میتوان به کالدر هال در انگلستان، که تولید خود را در ۱۷ اکتبر ۱۹۵۶، و ایستگاه نیروی اتمی شیپینگپورت در ایالت پنسیلوانیای آمریکا، که در بیست و ششم ماه مه سال ۱۹۵۸ تولید خودش را شروع کرد اشاره کرد.

محمد ابراهیم رئیس اتحادیهٔ زرگران کابل گفت کندن کاریهای غیرفنی در یاقوت ولایت نورستان صورت میگیرد، که بعد ازکندن کاری، به بازارهای پاکستان و هندوستان قاچاق میشود. یاقوت معدن جگدلک، درسال ۱۳۹۲ خورشیدی توسط چکش و کلنگ استخراج میشد و در آن زمان، یاقوت به شکل وسیع از این معدن استخراج شده و این معدن، به شکل رسمی و غیررسمی مورد استفاده قرار گرفته است. درجه سختی این سنگ7.5-8 بوده توسط یاقوت تراش شده میتواند.

در یک رآکتور زاینده، اورانیوم-۲۳۸ همچنین میتواند توسط واکنش زیر به پلوتونیم تبدیل شود. علاوه بر لعاب ظروف، لعاب سرامیک اورانیوم شامل سرامیکهای معمول آشپزخانه و حمام در حجم زیاد استفاده میشد که میتواند در رنگهای سبز، زرد، بنفش، سیاه، آبی، قرمز و سایر رنگها تولید شود. نوعی از سنگ های معدنی است که در چند نوع سنگ رنگی ساخته شده و طرفداران زیادی دارد. جواهر فروشان در افغانستان دارای اتحادیه بوده تمام فعالیت آنها از طریق اتحادیه پیش میرود. روزى شیطان آمد و خادم او را گول زد و انگشتر را از او ستاند و آن را در دست نهاد ، نتیجه آن شد كه تمام شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش مسخر او گشتند و آن حضرت در جست و جوى انگشتر شد ولى آن را نیافت .

خادم مى گوید: از نزد امام بیرون شدم و انگشترى را طبق دستور امام تهیه كردم و مجدداً براى خداحافظى به حضور امام رفتم. هدف از غني سازي توليد اورانيومي است كه داراي درصد بالايي از ايزوتوپ ۲۳۵ U باشد. روش دیگری که استفاده میشود، انتشار حرارتی مایع است. کار آتش سوزها که معمولا 2 نفر بودند عبارت از اين بود که از روزی که تن در گذشته را بهداخل دخمه مي سپردند شبها تا سه شب در آن اتاق که يک پنجره مستقيماً رو به دخمه داشت از سر شب تا بامداد آتش بسوزانند.

طرح و نقشه این دخمه ها كلا یكسان و در و دیوار و سطح دخمه مشخصات و اندازه های معینی ندارند بلكه بر حسب نیاز و جمعیت شهرها و روستاهای زرتشتی نشین بنا می شدند . با توجه به نقشه زمین­شناسی، سنگ میزبان این ناهنجاری کانی سنگین، از نوع پیروکسن آندزیت، آهک و دولومیت و احتمالاً توده اسکارنی حاصل از تماس با توده نفوذی می­باشد. وزن مخصوص این کانی ۴٫۰۰ ضریب شکست آن ۱٫۷۶۵-۱٫۷۷۰ است؛ از این رو در برابر اشعه ایکس موج کوتاه و بلند مقاومت نشان میدهد.

اورانیوم در سال1789توسط مارتین کلاپورت شیمی دان آلمانی از نوعی اورانیت بنام pitchblende کشف شد. سنگ معدن اورانیوم بعد از استخراج، در آسیابهائی خرد و به گردی نرم تبدیل میشود. با وجود زمستانهای سردش حبوبات و محصولاتش فراوان است و از گندم یک سال حتی به سال بعد هم میماند. 5- سنگ کوارتز تصفیه کننده روحی و روانی است. 445 درصد اورانیوم کشورهای غربی در ماسه سنگ های رودخانه ای کشف شده اند.

این کانسارها حاوی 1000تا 10000 تن اورانیوم با عیار 0/1تا0/2 درصد می باشند. چگالی اورانیوم در حدود ۷۰ درصد چگالی سرب و کمی کمتر از طلا یا تنگستن است. کیفیت جیدایت را می توان بهبود بخشید یا به اصطلاح تثبیت نمود و این امر در فرم های مختلفی انجام می پذیرد. وجود کانی­هایی نظیر گارنت و اپیدوت بهمراه کرندوم می­تواند نشانگر زون اسکارنی در منطقه باشد، اما در پیمایش­های صحرایی انجام گرفته، چنین زونی شناسایی نگردیده است.

راکتور هسته ای وسیله ایست که در آن فرایند شکافت هسته ای بصورت کنترل شده انجام میگیرد. با توجه به این موضوع و علاقه والدین به انتخاب اسمی شایسته برای فرزندان، گلچینی از زیباترین اسامی پسرانه که با حرف آ آغاز میشوند را جمع آوری کردهایم. یکی دیگر از منابع قابل توجه، اورانیوم حاصله از نابودسازی سلاحهای هسته ای است. در بین عناصر طبیعی، اورانیوم یکی از چگالترین عناصر محسوب میشود. اگرچه ایران یکی از کشورهای غنی از لحاظ ذخایر نفت و گاز به شمار می رود اما باید پذیرفت که این منابع دائمی نیستند. شهری است در خاک آذربایجان که مکان شیخ صفی بودهاست.

دیدگاهتان را بنویسید