سنگ توپاز از نظر کانی شناسی چیست؟

حالب دارای طول 25 تا 30 سانتی متر و قطر 3 تا 4 میلی متر است. وضعیت در کیسه ی صفرا متفادت است. کیسه صفرا عضو کوچک و گلابی شکلی است که صفرا در آن ذخیره میشود. سنگ صفرا می تواند لوله هایی را که صفرا از طریق آن ها از کیسه صفرا یا کبد به سمت روده کوچک جریان می یابد، مسدود کند. کیسه صفرا مایعات گوارشی را که به آن مایع صفراوی گفته میشود در خود نگه داشته و آن را در روده کوچک ترشح میکند. کیسه صفرا در پاسخ به استفاده مواد غذایی، هنگامی که فرد از غذاهای پرچرب استفاده کرده باشد از طریق مجاری صفراوی مقداری از صفرای تولید شده را به داخل روده کوچک یا همان دوازدهه میفرستد.

اما در برخی موارد سنگ صفرا سبب بروز درد شدید میشود که در این وضعیت است که پزشک برداشتن کیسه صفرا را تجویز میکند. دلیل اطلاق این لفظ به سنگ پا زمختی ومتخلخل بودن سنگ پا است و جایگاه سنگ پای را که قزوین است مشخص می کند و به دلیل وجود معادن این نوع سنگ در قزوین از گذشته تا بحال سنگ پا در قزوین تولید می شده است ولی با پیدا شدن نوع بهتری از این سنگ در شهر قروه در استان کردستان ،امروزه موارد بهتری از سنگ پا در قروه کردستان تولید می شود.

استفاده از دارو برای حل کردن و از بین بردن سنگهای صفراوی: داروهای خوردنی برای حل کردن سنگهای صفراوی مصرف میشود اما ممکن است از بین رفتن این سنگها ماهها و سالها طول بکشد و در برخی موارد هم ممکن است دارودرمانی نتیجه ندهد. سنگهای صفراوی مشخص شده در آزمایش ERCP را میتوان در حین انجام این فرایند از بین برد. دلیل تشکیل شدن سنگهای کیسه صفرا مشخص نیست. آزمایش خون برای تشخیص عوارض:با انجام آزمایش خون عفونتها، زردی، پانکراتیت یا مشکلات دیگر که به واسطه ایجاد سنگهای صفراوی شکل میگیرند مشخص میشود.

آسیب شدید یا عفونت کیسه صفرا، مجاری صفراوی یا کبد. مجاری صفراوی مسدود شده ی کبد می توانند مواد شیمیایی بی خطر را به مواد سرطان زا تبدیل و سپس آنها را در سراسر بدن پراکنده کنند. ماده رادیو اکتیو را به بیمار تزریق می کند تا به کیسه صفرا برسد سپس تکنسین می توانید حرکت کیسه صفرا مشاهده کند. کبد چرب تا بیست هزار سنگ جمع می کند و سپس دچار اِحتقان و مرگ می شود.

11 -امروزه ثابت شده است که، مصرف ویتامین های گروه B به ویژه B6 اسیدفولیک و B12 نقش مهمی در حذف چربی ها در بدن بازی می کنند. در این صورت با پزشک خود مشورت کنید که آیا باید از استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی اجتناب کنید یا خیر. بهتر است این ترکیب را قبل از غذا مصرف کنید. ترکیب آب و سرکه سیب هم میتواند کیسه صفرا را تمیز و به دفع سنگ ها کمک کند. مصرف روزانه “یک لیوان آب سیب طبیعی مخلوط شده با دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون” میتواند کمک شایانی به درمان سنگ کیسه صفرا داشته باشد همچنین مصرف روزانه “سرکهانگبین طبی” (جوشانده سرکه طبیعی انگور، عرق نعنا با عسل) نیز برای درمان مفید است.

جوشانده گیاه قاصدک برای درمان مشکلات صفرا و کبد گزینه گیاهی بسیار مناسبی است؛ نوشیدن عصاره و جوشانده گیاه قاصدک به دفع سنگ صفرا کمک میکند. برخی اعتقاد دارند سنگ صفرا نمی تواند مشکلی ایجاد کند، اما این موضوع یک تصور اشتباه است؛ چرا که سنگ کیسه صفرا برخلاف بی توجهی هایی که نسبت به آن صورت می گیرد، بسیار خطرناک بوده و فرد در صورت اطلاع از آن باید روند درمان سنگ صفرا را شروع کند. به جرأت مى توان گفت بیشتر افرادى كه با خود گوهر حمل مى كنند ، بدون آگاهى از این مطلب از این تصور انسانى پیروى مى كنند ، چون براى آنها خواص نورى و خرافاتى نسبت به ارزش مادى گوهر ، اهمیت بیشترى دارد.

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که فقط کیسه ی صفرا سنگ می سازد امّا در حقیقت بیشتر سنگها در کبد ایجاد می شوند. در غیر این صورت سنگ تولید شده از کیفیت و زیبایی خاصی برخوردار نخواهد بود. از این روست که آزمایش های تشخیصی به راحتی سنگ های سخت شده و نسبتاً بزرگ کیسه ی صفرا را نشان می دهند امِّا توفیقی در نشان دادن سنگ های نرم و غیر کلسیمی کبد ندارند.

در سنگ کلیه ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ و۱۹ و ۲۰ میلی متری ، علاوه بر اندازه سنگ کلیه ، جنس سنگ کلیه نیز مهم است . اما برداشتن سنگ از مثانه ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد. مجاری صفراوی مواد زائد و مایعات گوارشی را از کبد و لوزالمعده به اثنی عشر انتقال میدهد. یک بار ابتلا به سنگ کلیه، احتمال عود در آینده و تشکیل سنگ جدید را افزایش میدهد. از پودر تالک در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی، رنگ، کاغذ سفید و دهها مورد دیگر استفاده میشود.

تالک معمولا به رنگ سبز، سفید، خاکستري، قهوه اي و بی رنگ مشاهده می شود. دیگر روش های تصویربرداری شامل سونوگرافی (آزمایشی غیر تهاجمی) و اوروگرافی درون رگی می شوند که در آن یک ماده رنگی به درون یک ورید بازو تزریق شده و همزمان با حرکت رنگ درون کلیه ها و مثانه از آن تصاویر اشعه ایکس (پیلوگرام درون رگی) یا سی تی (سی تی اوروگرام) گرفته می شود. در صورتی که سنگ های کوچک در کلیه درد یا عفونتی ایجاد نکنند، می توان آن ها را بدون درمان رها کرد. کیسه صفرا یک عضو کوچک از بدن است که به شکل گلابی بوده و در سمت راست شکم درست در زیر کبد قرار دارد.

بر اساس تحقیقات، به طور میانگین از هر ۲۰ نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار سنگ کلیه میشود. سنگهای کلیه میتوانند تقریباً به هر رنگی باشند. تقریباً هر بیماری به طور مستقیم یا غیر مستقیم به واسطه ی گرفتگی مجاری صفراوی کبد و کیسه ی صفرا ایجاد می شود. تقریباً تا 1.5 کیلو وزن دارد و زیر دنده ها در قسمت راست و فوقانی شکم قرار گرفته است و تقریباً عرض بدن را می پوشاند. در این مقاله ما به معرفی بیماری، علائم و درمان آن بهطور کامل پرداختهایم؛ بنابراین چنانچه شما یا اطرافیانتان درگیر این بیماری هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اگر شما چاق بوده یا دچار اضافه وزن هستید تلاش کنید تدریجاً وزن خود را نیم کیلو تا یک کیلو در هفته کاهش دهید و آن را با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش حفظ نمایید. نمیروند اما مصرف غذای سالم، مصرف متعادل مواد غذایی متنوع و کاهش مصرف چربیهای اشباع و غذاهای پرکلسترول میتواند باعث کاهش علائم شود. آنها واقعاً سنگ نیستند بلکه مواد جامدی هستند که در کیسه صفرا که ارگانی (عضوی) است در بدن در زیر کبد، شکل میگیرند. هم چنین عشق را بعداً در زندگی ایجاد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید