: سنگ شناسی آذرین

در این قسمت آزمایش های تصویر برداری می توانند سنگ های کلیوی را در مجاری ادراری نشان دهند. مرحله دوم درمان سنگ کلیه تصویر برداری یا سونوگرافی می باشد. استفاده از اورانیوم به شکل اکسیدطبیعی آن به سال 79 میلادی بر می گردد یعنی زمانی که این عنصر برای اضافه کردن رنگ زرد به سفال لعابدار استفاده شد (شیشه زرد با یک در صد اورانیوم در نزدیکی ناپل ایتالیا کشف شده است). در صورتی که درد قابل تحمل بوده، هیچ گونه علامتی از عفونت وجود نداشته، کلیه به طور کامل مسدود نشده و سنگ برای دفع شدن به اندازه کافی کوچک می باشد، صبر کردن برای دفع سنگ حداکثر به مدت ۴ تا ۶ هفته بدون خطر است.

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، نوشیدن آب سالم در همه روش های دفع سنگ کلیه نقشی اساسی دارد. اگر سنگ کلیه کوچک باشد ممکن است با روش های زیر دفع شود. اگر هنوز تکه های از پوست مرده باقی مانده، می توانید چند دقیقه دیگر این کار را ادامه دهید. اگر این مواد در ادرار کم باشند روند تولید سنگ را تسریع مینمایند. این داروها میزان نمکها و املاح معدنی در ادرار را تنظیم میکنند و پزشک معالج بر پایه نوع سنگ دفع شده داروی مناسب را تجویز مینماید.

هنگامی که این غده ها مقدار بیش از حدی هورمون پاراتیروئیدی تولید می کنند (هیپرپاراتیروئیدیسم)، میزان کلسیم بیش از حد بالا رفته و در نتیجه آن، سنگ های کلیوی ایجاد می شوند. درد بیش از آن باشد که فرد بتواند برای دفع شدن سنگ منتظر بماند. امکان دارد جهت بدست آوردن سنگ هایی که فرد دفع می کند، از او خواسته شود تا بر روی یک صافی ادرار کند. یک فرایند به نام ((نفرولیتوتومی از راه پوست)) شامل برداشت جراحی سنگ کلیه با استفاده از دوربین ها و ابزار هایی می شود که از راه یک برش کوچک در کمر به بدن وارد می شوند.

سنگ های کلیه زمانی رخ می دهند که مواد معدنی و دیگر مواد موجود در ادرار شما به حالت کریستال در آمده و وارد کلیه ها شود و تبدیل به سنگ کلیه یا رسوب های کلیوی شود. این نوع دارو که به عنوان انسداد کننده آلفا شناخته می شود، عضلات موجود در حالب شما را شل می کند و به شما کمک می کند تا سنگ کلیه را سریع تر و با درد کمتری عبور دهید. آنها این کار را با چسب بلند انجام می دهند و آنقدر فشار می آورند که باعث می شود گاهی اوقات گریه کنم. این کار حدود 45 تا 60 دقیقه طول میکشد و ممکن است کمی درد داشته باشد و به همین دلیل ممکن است یک آرامبخش یا بیهوشی خفیف به فرد داده شود.

این کار میتواند به سنگ آسیب برساند. نقص در سطح اتمی در ساختار کریستال توپاز میتواند باعث ایجاد رنگ زرد، قهوهای و آبی شود. انواع توپاز قرمز و صورتی بیشتر در نتیجه بهبود رنگ با حرارت بدست می آیند. توپاز امپریال گرانترین و پرطرفدارترین رنگ توپاز است. رنگ این سنگ پرخاصیت از طیف رنگی لیمویی تا قهوه ای سوخته است. این سنگ هم به صورت تراورتن موج دار و بی موج فرآوری شده و برای ترکیب با سنگ تراورتن سفید ، کرم و یا حتی آجرنمای سفید ترکیب فوق العاده ای ایجاد می کند.

مطالعه ای نشان داد که شیوع سنگهای صفراوی در بزرگسالان در کشورهای صنعتی حدود 10 درصد بوده و به نظر می رسد در حال افزایش است. سالیان متمادی جید در تمدن ها و فرهنگ های مختلف به ویژه چین و آمریکای لاتین جایگاه ویژه ای داشته و قدمت استفاده از آن بیش از 7 هزار سال است. این جید از سراسر جهان تامین شده است. این موارد را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد.

بعضی از تراورتن های ایران یا در دنیا کم نظیر یا می توان گفت بی نظیر هستند. این ترکیب بیشترین تاثیر را قبل از صرف وعده غذا داشته و می توان آن را چند بار در روز مصرف کرد. نوشیدن یک لیوان (۱۵۰ میلی لیتر) آب قبل از صبحانه و یک لیوان دیگر چند ساعت پس از صرف شام می تواند به شکستن سنگ های کوچک تر کمک کند. در این روش شکافی به اندازه ۱ سانتی متر برای عمل ایجاد میشود. در این مقاله مقایسه بین روش های جراحی و دفع سنگ کلیه و مزایا و معایب آنها را بخوانید.

این روش در مقایسه با روش های جراحی قدیمی، در درمان سنگ های بزرگ مؤثرتر است و معایبی ندارد. در عوض با روش جراحی سنگ کلیه PCNL با ایجاد سوراخ دو سانتیمتری در پهلو سنگ های کلیه خارج می شوند. این سنگ ها معمولا به صورت طبیعی و از طریق ادرار از بدن شما خارج می شوند. برخی تغییرات در سوخت و ساز بدن، برخی سردردهای میگرنی و یک داروی ضدصرع به نام توپیرامات ممکن است موجب ایجاد این نوع سنگ کلیه شوند. در ادامه به برخی از روش های درمان خانگی سنگ کلیه اشاره می کنیم.

ضروری است تا فرد در ارتباط با انتخاب مناسب ترین روش با پزشک خود صحبت کند. ممکن است در هنگام وجود درد، فرد به داروی مسکن نیاز داشته باشد. ممکن است فرد قادر باشد تا به وسیله موارد زیر یک سنگ کوچک را دفع کند. سرجـیـمزهال ( 1761 ـ 1832 ) به همراه ریمور ( 1726 ) و اسپالانزانی ( 1794 ) و جورج وات ( 1804 ) پیترولوژی تجربی را پایهگذاری کرد.

در صورت بروز علائم سنگ کلیه باید به پزشک متخصص اورولوژی (بیماریهای مجاری ادرار) مراجعه کرد. در صورتی که وضعیت عفونت کلیه وخیم تر شود و به مجرای ادراری گسترش یابد، اغلب احساس خواهید کرد به دفع فوری ادرار نیاز دارید. جوانه گندم حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به دفع مواد معدنی و نمک های موجود در مجاری ادراری کمک می کنند. این ها می توانند شامل سنگ های ریز، سنگ هایی با بدنه تیز یا نرم و یا سنگ های درشت و سنگین باشند که تقریبا شبیه به یک سنگ رودخانه صیقل خورده هستند. عفونت کلیه چیست و چه نشانه هایی دارد؟

هر نوع عفونت می تواند منجر به تب و احساس سرما شود. او پس از چندبار که با شکست مواجه شده بود سرانجام موفق می شود تا خانه عمه اش را پیدا کند، در اینجاست که داستان به یک ملودرام تبدیل می شود (اکثر بخش های فیلم در مراکش و نماهای خارجی آن در افغانستان فیلمبرداری شده است). استیک اسید یک ترکیب شیمیایی است که سنگ ها را در خود حل می کند. سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که می تواند رسوبات کلسیمی را در خود حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید