سنگ ماه تولد آبان: شناخت سنگ ماه ابان + خواص سنگ متولدین آبان

باز هم200.000 سال بسیار جوان است؛ یک گرانیت معمولی هزار برابر یا حتی ده هزار برابر قدیمی تر است! از هر ده نفر یک نفر در طول عمر خود مبتلا به سنگ کلیه خواهد شد. ناخالصیهای موجود در سنگ آهک میتوانند در طول فرایند دگردیسی مجدداً متبلور شوند و در نتیجه ناخالصیهای معدنی در این سنگ ، معمولاً گرافیت ، پیریت ، کوارتز ، میکا و اکسیدهای آهن ایجاد شود.

ایورتروسکوپی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام میشود. مخصوصاً شبستان ستون داری که در میان ایوانهای جنوبی و شرقی و ملحقات جدیدتر واقع شده است و در پایان سلطنت سلطان ابوسعید ایلخانی مرمتهای مفصلی در این مسجد انجام گرفته است از آن جمله محراب بسیار عالی و گچبری شده موجود در ایوان شرقی که تاریخ آن ۷۳۸ ه ق است. امروزه آب سنگین جهت تعیین بهترین محل برای حفر چاه نفت و گاز و سیر شدگی این گونه مخازن استفاده گسترده ای پیدا کرده است به طوری که بر اساس اسناد منتشر شده، یکی از شرکت های نفتی فعال در کشور امارات در سال های گذشته برای انجام پروژه نفتی در این کشور بیش از 22 تن آب سنگین استفاده کرده است.

وقتی آبهای زیرزمینی در حالت محصور شده نمیباشند آن گاه کربن دی اکسید محلول در آنها با هوا وارد واکنش میشود به این صورت که خود را با یک گاز که از نظر ترکیبی به آن شبیه است به تعادل میرساند، درنتیجه کمبود کربن دی اکسید پدیده انحلال(کارست) را به سمت رسوب کلسیم کربنات با هدف تشکیل رسوبات کلسیت سوق میدهد. این ماگما منبع تمام فورانهای آتشفشانی گذشته یلوستون است، امروزه با اینکه آتشفشان یلوستون در حالت سکون است اما یادآور فراوانی چشمههای آب گرم، آبفشانها، بخارها و گرمای فوق العاده زیر زمینی است. زمانی که از چشم انداز معدن به طاق ورودی معرف پارک یلوستون نگاه میکنید چشمههای بزرگ آب گرم را میبینید که با رنگ سفیدشان منظره چشم نوازی را ایجاد میکنند.

2. یک مربع 3×3 ایجاد کنید و آن را ادامه دهید تا هنگامی که به الماس برسید. اسامی ای چون شهاب سنگ شیشه ای، کریزولیت شیشه ای، کریزولیت بوهمی نامعتبر و اشتباه هستند زیرا مولداویت نوعی شهاب سنگ نیست و یا ارتباطی با کریزولیت که نوع زرد مایل به سبز اولیوین سبز است نیست. رنگ کریزوبریلھا سبز، زرد مایل به سبز و یا قھوه ای است. با افزایش سن سنگهای تراورتن رنگ آنها متمایل به خاکستری میشود، با مشاهده رنگ این سنگها میتوان قدمت آن ها را تشخیص داد بدین صورت که هرچه رنگ خاکستری تیرهتر باشد آن سنگ قدیمیتر است.

پوشش گیاهی منطقه نقش ویژه و پراهمیتی در عملیات فیلتر کردن دارد، بدین ترتیب که مولکولهای کلسیم کربنات توسط فیلمهای جلکی و بریوفیتهایی که در این محیط ایجاد میشوند حفظ میگردند، نتیجه یک احتباس مطلوب تشکیل تودههای تراورتن است. روزی میرسد که این چشمههای عظیم آب گرم متوقف میشوند و جایی دیگر در همان نزدیکی چرخه را از نو آغاز میکنند. یکی دیگر از سنگهای پر مصرف ساختمانی، سنگ تراورتن طرق میباشد. سنگهای تراورتن یکی از مقاومترین و باکیفیتترین سنگهای موجود در بازار است و شما میتوانید از این سنگ در انواع نماهای ساختمان استفاده کرد. سرانه تولید سنگ تراورتن کشورمان، به دلیل افزایش تقاضا، در طی سالهای اخیر افزایش یافته که در سالهای پیش از 1381 این نوع از سنگ به عنوان سنگی ارزان قیمت شناخته می شد و در بازار داخل مورد توجه قرار نمی گرفت تا با ورود رزین به بازار و جایگزین شدن رزین به جای استفاده از بتونه و سیمان برای پر کردن تخلخلهای سطحی، استفاده ازسنگ تراورتن مورد استقبال قرار گرفت و نیز زیبایی منحصر به فرد آن همراه با قیمت مناسب باعث افزایش فروش در بازار شده است.

در واقع ، اگر لونسدالیت ماده بسیار نادری باشد ، “گلوله های آلومینا” ماده ای بسیار رایج و نسبتاً ارزان هستند که برای اهداف صنعتی سنتز شوند. این نوع سنگهای تراورتن به علت وجود گسترده آبهای گرم (به وجود آمده از اتشفشان اخیر) در مرکز زمین بسیار رایج است. گاهی سنگهای کیسه صفرا میتوانند در صورت انسداد جریان صفرا، برای مدت طولانیتر و یا با وارد شدن به اعضای دیگر مانند لوزالمعده یا روده کوچک، مشکلات جدیتری را ایجاد کنند. سابقه شخصی یا خانوادگی سنگ کلیه: اگر فردی از اعضای درجه اول فامیل شما مانند پدر یا مادر مبتلا به سنگ کلیه شده باشند، احتمال ابتلا به سنگ کلیه در شما نیز افزایش پیدا می کند.

۵- خانوادهی پریدوتیت: پریدوتیت سنگی بسیار بازی است که بیشتر از کانیهای آهن و منیزیمدار درست شده است. در آن زمان الماس به عنوان سنگی گرانبها مورد نظر بود و از دید خواست مردم در رده سوم پس از یاقوت سرخ و زمرد قرار داشت. در صورتی که منافذ سنگ با رزین پر نشود با گذر زمان پر از خاک میشود، به همین دلیل است که مردم اغلب سنگ تراورتن را برای استفاده در کف ترجیح میدهند. چشمههای فعال نمایانگر ردپای باکتری های رنگارنگ است و این در حالی است که رنگ بخشهای غیرفعال چشمهها به دلیل عدم وجود میکروارگانیسمها جهت افزودن رنگ سفید خالص است.

استفاده کرد. جواهرات توپاز میتوانند در کنار طلای زرد و همچنین طلای سفید به کار گرفته شوند. از سورتهای ضعیفتر این سنگ نیز میتوان جهت تهیه جدولهای سنگی و در پوشها استفاده کرد. اما سنگی به این شکل جلوهای روستایی به فضا میدهد. از چه سنگی میتوان برای نمای بیرونی ساختمانهای مناطق شرجی استفاده کرد؟ برای خرید تراورتن آبگرمهای روشنتر باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. خنک سازی این آبها و تفاوت فشار کربن دی اکسید بین اتمسفر و سیستم آبخوان حرارتی باعث تولید پلاکهای گسترده و قطور تراورتن میشود و اثر ته نشین شدن با سرعت بیشتری اتفاق میافتند. تعداد چرخش این سنگ پا به قدرت موتور آن بستگی دارد، هر چه موتور آن پرقدرتتر باشد، تعداد چرخش بیشتری دارد.

معادن سنگ تراورتن عمدتا در ترکیه، مکزیک، چین، پرو، و ایران وجود دارد. جالب است بدانید که انرژی حاصل از یک کیلوگرم اورانیوم با انرژی حاصل از سه میلیون کیلوگرم زغال سنگ برابر است. در سال ۱۹۷۲، فیزیکدان فرانسوی، فرانسیس پرن پانزده رآکتور هسته ای طبیعی باستانی از کار افتاده را در سه نقطه ته نشست فلز در معدن اوکلو در کشور گابن واقع در غرب آفریقا پیدا کرد؛ که این یافتهها در مجموع به عنوان رآکتورهای فسیل اوکلو شناخته میشوند.

از دیگر سنگ های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است که در سه رنگ مختلف کرم، قهوه ای و مشکلی به بازار عرضه می شود. تراش های فست و کابوشن مولداویت از سال 1800 میلادی وارد بازار جواهرات شدند و به علت پیشینه تشکیل فرازمینی بودن مولداویت، کلکسیونرها به دنبال قطعات زیبا و بزرگ از این شبه کانی هستند. سنگ های آنتیک هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد ولی بیشترین کاربرد را در موارد زیر دارد که در این چند سال مورد توجه ساختمان سازان و طراحان قرار گرفته است. این وسیله از گذشته به عنوان یک لایه بردار برای پاشنه پا مورد استفاده قرار می گرفته است.

به علت طرح و رنگ خاصی که تراورتن تکاب دارد، از این سنگ عمدتاً در نماهای رومی استفاده میشود که نمای بینظیری را خلق میکند. در مورد کیفیت آن میتوان گفت که سانرایز از نمونه مرغوب و بسیار نادری به شمار میآید، به همین دلیل هم رنگ قرمز بسیار خوش رنگ و چشم نوازی دارد که به رنگ خون کبوتر تشبیه میشود. سنگ تراورتن طرق شباهت زیادی به تراورتن حاجی آباد دارد، به دلیل قیمت مناسبی که این سنگ دارد، میتواند جایگزین بسیار خوبی برای سنگ حاجی آباد باشد. برخی صفحات بصورت دقیق برش خوردهاند که هنگام نصب برای پر کردن درزها نیازی به دوغاب ندارند، اما دسته دیگری که به این صورت نیستند انتخابهای مناسبی برای ساخت حوضچههاست و استفاده از آن باعث تغییر در شرایط رطوبتی میشود.

ماده تشکیل دهنده سنگ آهک و تراورتن هردو کلسیت است اما به روشهای مختلف تشکیل میشوند (سنگ آهک در محیطهای دریایی و از بقایای پوستههای صدفهای دریایی مرجانها و کلسیت حل شده در آب تشکیل میشود)، چشمههای آب گرم برخی سنگهای آهکی زیرین را در خود حل میکند و مجدد آنها را در چرخه بازیافت به عنوان تراورتن به صورت رسوب در میآورد. از نظر پیدایشی دو نوع اصلی از سنگ تراورتن شناخته شده است: تراورتنهای حرارتی و آنهایی که توسط آب در دمای محیط تشکیل میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید