سنگ کیسه صفرا:دفع وجود سنگ در کیسه صفرا با و بدون جراحی

الماسهای بازیافتی را از نظر ترکیبات «سبز» و دوستدار محیط زیست در نظر میگیرند زیرا یکی از منابع طبیعی کنونی در کره زمین هستند که بدون آسیب به محیط زیست میتوان مدام از آنها استفاده کرد. سنگ های رودخانه ای یا همان سنگ های قلوه ای، یک نوع سنگ زینتی است که به دلیل زیبایی و کاربرد نوری که دارد در فضاهای داخلی و یا خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. عامل اصلی ایجاد سنگ اسید اوریکی، کاهش pH ادرار ( ادرار اسیدی ) است.

همانطور که کمی پیش اشاره کردیم افرادی که مبتلا به نقرس هستند و پروتئین بالایی مصرف می کنند، اسید اوریک خون بالایی دارند و این موضوع سبب رشد زیاد و درد فراوان سنگ کلیه می شود. در زنان باردار به دلیل گشاد شدن حالب در اثر هورمون پروژسترون، احتمال دفع سنگ افزایش می یابد، بطوریکه میزان کلی بروز سنگ در خانم باردار تفاوت فاحشی با خانم غیرباردار ندارد.چه چیزی سبب ایجاد سنگ های کلیوی می شود؟

این ماده می تواند در مفاصل جمع شده و سبب ایجاد بیماری نقرس شود. اما سنگ های بزرگتر می توانند سبب انسداد جریان ادرار شده و درد زیادی به همراه داشته باشند. بررسی سنگ های دفع شده: با بررسی ترکیبات سنگ های دفع شده، می توان به دقت نوع سنگ را تعیین کرده و درمان هدفمند آن را آغاز نمود. یک نوع دیگر سنگ های کلیوی، هنگامی تشکیل می شوند که ادرار بیش از حد اسیدی باشد. رژیم کم اگزالات: جهت پیشگیری و درمان سنگ کلیه اگزالات کلسیمی، توصیه به رعایت رژیم کم اگزالات مانند عدم مصرف ریواس، اسفناج، شکلات، چغندر، بامیه، چای، سیب زمینی شیرین، آجیل، فلفل سیاه و سویا کمک کننده می باشد.

اگزالات هم از طریق مواد غذایی مانند شکلات، آجیل و برخی میوه ها و سبزی ها مانند اسفناج جذب شده و هم روزانه توسط کبد در بدن تولید می شود. سابقه ابتلا به برخی بیماری های خاص: برخی بیماری ها مانند اسیدوز توبولار کلیوی، سیستینوری، نقرس، دیابت، هیپرپاراتیروئیدیسم و سابقه عفونت های ادراری مکرر، می توانند افراد را مستعد به تشکیل سنگ در مجاری ادراری سازند. اگر فرد سابقه ی ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، باید روزانه به میزان 8 لیوان ادرار دفع کند. گاهی تا سال های طولانی و حتی چندین دهه این سنگ های کوچک بدون هیچ علامتی در کلیه ها باقی می مانند.

گاهی نیز سنگ ها وارد حالب ها (لوله هایی که ادرار را از کلیه به مثانه تخلیه می کنند) شده و در آن جا گیر کرده و مانع خروج کامل ادرار می شوند و علائم شدیدی مانند درد و خونریزی ایجاد می کنند. در کتاب «اکمال الدین و اتمام النعمة» جلد 1 صفحه 298 حدیث 5 روایت معروفی نقل شده است که میفرماید: این سنگ موقعی که از بهشت بر زمین نازل شد، سفیدتر از برف بود تا اینکه به مرور زمان بر اثر گناهانی که از بنی آدم سر زد، این سنگ رنگ سیاهی به خود گرفت، مشابه این روایت در «علل الشرایع» جلد 2 صفحه 426 حدیث 7 آمده است: این سنگ سفیدتر از شیر بود که بر اثر لمس کردن گناهکاران و منافقان سیاه شده و در برخی از روایات، درباره اهل شرک آورده شده است.

توصیه می­شود برای نگهداری و جلوگیری از آسیب دیدن اوپال، آن را کنار دیگر سنگ ها قرار ندهید و نیز مرتب در آب سرد بدون مواد، شست وشو دهید تا آب موجود در آن تبخیر نشود و درخشش رنگ خود را از دست ندهد . لذا به افراد دارای سنگ کلیه توصیه می کنیم: رژیم غذایی با کلسیم کافی داشته باشند، اما از مصرف قرص کلسیم پرهیز کنند! مصرف مقادیر بالای ویتامین دی در رژیم غذایی و جراحی بای پس روده شانس تغلیظ کلسیم و اگزالات را در ادرار افزایش می دهند.

اگزالات یک ترکیب شیمیایی است که در سبزیجات و بسیاری از مواد غذایی سالم وجود دارد. سنگ های اسید اوریکی: این سنگ ها از انواع سنگ کلیه می باشند که در افراد مبتلا به اسهال مزمن، سوءجذب، دیابت، افرادی که پروتئین زیادی در رژیم غذایی خود مصرف می کنند و برخی بیماری های ژنتیکی دیده می شوند. آیا سنگ پا یک پوکه معدنی است؟ برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی میتوانید از سنگ پا استفاده کنید. از این سنگ در گوشه و کنار زندگی خود استفاده می کنیم و استفاده آن فقط محدود به زیورآلات نمی شود.

برای مثال فردی می گوید من فقط برای رزق روزی مغازه می خواهم از مهره مار استفاده کنم و یا شخصی میخواهد رابطه خودش با فرد مورد علاقه بهتر شود… اگر خود فرد یا شخصی در خانواده ی او سابقه ابتلا به سنگ کلیه را داشته باشد، احتمال اینکه او نیز در آینده به سنگ کلیه مبتلا شود، زیاد است. اگر قد شخصی 1.77 متر باشد، محدوده چاقی او از 95 کیلوگرم شروع می شود.

از دلایل ایجاد ادرار اسیدی می توان به چاقی و اضافه وزن، بیماریهای متابولیکی افزایش دهنده اوره خون، بدخیمیهای خونی، داروهای افزایش دهنده سطح اسید اوریک خون و کمبود حجم ادرار اشاره کرد. زمانی که ادرار فوق اشباع می شود و غلظت برخی مواد مانند کلسیم، اگزالات، سیستین و اوریک اسید در آن افزایش پیدا می کند، می تواند منجر به ایجاد سنگ در هر قسمتی از سیستم ادراری شود. آزمایش خون: با یک آزمایش خون ساده میتوان میزان کلسیم، اوریک اسید، کراتینین و سلامت کلیه ها و برخی علل ایجاد کننده سنگ کلیه را به خوبی بررسی نمود. مشاغلی که با حرارت و گرما سر و کار دارند (به علت احتمال بیشتر از دست دادن مایع و کم آب شدن بدن حین ساعات کاری) بیشتر در معرض ابتلا به سنگ کلیه قرار دارند.

برای رفع عفونت کلیه 1 تا 2 قاشق چایخوری برگ قاصدک را در یک فنجان آب داغ بریزید و ده دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. این روش به دلیل دردناک بودن تحت مراقبت و با داروهای آرامبخش انجام شده و ممکن است بین ۴۵ الی ۶۰ دقیقه زمان لازم داشته باشد. اما به عنوان مثال، هنگامی که سنگ کیسه صفرا از جنس کلسترول باشد و فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد که امکان انجام عمل جراحی در او نباشد، استفاده از روش غیر جراحی تنها راهحل باقیمانده است. هنرمند تراش اولیه را روی صخره انجام میداد تا سطح مناسب و هموار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید