شگفت انگیزترین فواید ماست این ماده لبنی همه فن حریف

خواص ماست بسیار شبیه به خواص پنیر و شیر بوده، افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز ( قند موجود در شیر ) هستند، می توانند به جای شیر از ماست استفاده کنند، بدون اینکه عوارض ناشی از عدم تحمل لاکتوز در آنها بروز کند، زیرا لاکتوز موجود در شیر توسط باکتری های ماست تبدیل به اسیدلاکتیک می شود. مصرف مرتب ماست، از طریق تولید آنزیم توسط باکتریها به کاهش این علائم در فرد کمک میکند، ضمن اینکه در ماست، لاکتوز به اسیدلاکتیک تبدیل شده است و این افراد بدون نگرانی میتوانند از آن استفاده کنند. دوغ، نوعی نوشیدنی است که طعمی منحصر به فرد دارد. هر مایه ماستی طعم منحصر به فرد و شکل خودش را دارد. این چربی به دست آمده سرشیر نامیده می شود، البته بستگی به نوع شیر ، سرشیر ها ضخامت و سفتی متفاوتی دارد به عنوان مثال سرشیر گوسفند ضخیم تر و سفت تر از سرشیر گاو است و این به دلیل نوع تغذیه و نژاد حیوان است. ماست جزو مواد غذایی باطبع سرد و تر طبقه بندی میگردد. وجود منزیم ، سلنیم و روی در ماست از عوامل اصلی تقویت سیستم ایمنی بدن است همچنین گفتنی است که آن دسته از ماست هایی که با ویتامین D غنی شده اند نیز از همه بیش تر سیستم ایمنی بدن را تقویت و بهبود می بخشند.

دوغ حرارت دیده بدون گاز،فرآورده ای است که بعد از فرآیند آن برای افزایش قابلیت نگهداری و جلوگیری از تولید گاز،تحت تاثیر فرآورده حرارتی قرار داده می شود. بدون شک داشتن سیستم گوارشی سالم برای زندگی بهتر و پیشگیری از بیماری های مختلف بسیار مهم است. اکثر مردم می توانند موسیر و دیگر پیازها را بدون داشتن هیچ گونه عوارض جانبی بخورند. مخصوصا زنان به دلیل بارداری و شیردهی در دوران جوانی و نیز قطع تولید استروژن در دوران یائسگی، بیشتر در معرض پوکی استخوان بوده و باید دقت کنند که روزانه 3 واحد لبنیات بخورند. پروتئین کمتر: با آبگیری ماست معمولی برای تهیه ماست چکیده، بخشی از پروتئینهای موجود در ماست نیز همراه با آب ماست خارج میشود و از ارزش غذایی ماست چکیده در واحد وزن کاسته میشود. ماست چکیده نسبت به سایر محصولات لبنی، مقدار لاکتوز کمتری را در خود جای داده است، بنابراین مصرف آن برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند، مفید است و این افراد میتوانند به جای شیر و سایر لبنیات، نیاز غذایی خود را با مصرف ماست چکیده تامین کنند.

زیرا برای داشتن استخوانهایی سالم تنها مقدار کلسیم دریافتی مهم نیست. تهیه ماست میوهای مخصوصا برای کودکان، روش بسیار مناسبی در تشویق آنان به مصرف لبنیات و میوه است و میتواند به عنوان میان وعدهای سالم جایگزین میان وعدههای چرب و پرکالری کودکان شود. ماست یکی از سالم ترین و پر مصرفترین فرآوردههای غذایی تهیه شده از شیر میباشد و یک ماده غذایی بسیار مفید با ارزش غذایی بالا و خواص درمانی فراوان است. با این همه بسیاری از مردان برای لاغر شدن یا پرورش عضلات شان شیر فراوان مصرف می کنند. مصرف ماست به دلیل کلسیم فراوان و دیگر مواد معدنی برای سلامت و استحکام استخوانها و دندانها بسیار مفید بوده، از پوکی استخوان و آرتروز پیشگیری می کند. دوغ می تواند در ظروفی از جنس شیشه یا PET یا هر گونه ظروف مجاز برای مواد لبنی بسته بندی گردد. یکی از مزایای اصلی ماست چکیده، پروبیوتیکهای موجود در آن است. 5. وزنه ای را به مدت 4 تا 5 ساعت روی پنیر قرار دهید تا آب آن کاملا خارج شود. دوغ نوشیدنی لبنی مناسبی است که میتواند جای نوشابه را در سبد غذایی ما بگیرد.

مطالعات جدید دانشمندان نشان میدهد پروبیوتیک موجود در ماست طبیعی میتواند به بهبود روحیه افراد کمک کند چرا که این مواد قادرند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهند. یکی از مواد موجود در ماست مواد پروبیوتیک نام دارد. مهمترین تفاوت ماست چکیده و ماست معمولی در محتوای آب آن است. گازدار کردن نوشیدنیها و از جمله دوغ طعم بهتری به آنها میدهد، اما ارزش غذایی آن را کاهش میدهد. آیا اضافه کردن میوه به ماست از خواص آن میکاهد؟ استفاده شود. همچنین پکتین موجود در میوه جات با همراهی لاکتوباکتریاسههای موجود در ماست، به کاهش جذب کلسترول کمک میکند که در بزرگسالان حایز اهمیت است و موجب جلوگیری از بیماریهای قلبی و عروقی میشود. حاوی فسفر که در رشد و ترمیم بافتهای بدن نقش دارد، همچنین حاوی ویتامین های محلول در آب B12- B1- B2 -B6 نیز میباشد. علی رغم تفاوتهایی که بین ماست چکیده و ماست معمولی وجود دارد، این ماست به ویژه اگر از شیر کم چرب تهیه شود، دارای فواید فراوانی برای سلامت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید